Správné krmení zvířátek
JAK SPRÁVNĚ PŘIKRMOVAT ZVÍŘÁTKA?
Představte si hromadu té nejlepší čokolády…. krása viďte? Stačí natáhnout ruku a už si ládujete pupek a rozhodně se vám nechce jít a uvařit si plnohodnotný oběd. Asi takhle na zvířátka působí hromady pečiva ať už v lese, u rybníka nebo u vás na zahradě. Rychlá energie bez výživové hodnoty, která je tak lákavá, ale nedá se na ní dlouhodobě fungovat. Pokud byste celou zimu jedli čokoládu, zdraví a silní rozhodně nebudete. Pro zvířátka je ovšem životně důležité, aby byla v dobré kondici.
Rozhodně to neznamená, že si nesmíte udělat výlet ke krmelci nebo jít s dětmi kmit kačenky. Je však potřeba to dělat správně a s rozmyslem.
Základní poučky jsou:
Nikdy nepřikrmujte zbytky z vaší kuchyně. Nic kořeněného, soleného, smaženého ani nijak zpracovaného. Výjimka je povařená nesolená zelenina, například brambory.
Nikdy zvířátkům nepředkládejte nic plesnivého nebo shnilého.
Nezakládejte nikde velké hromady krmiva. Pokud na vašem oblíbeném místě už před vámi nadělil zvířátkům někdo jiný, raději vaši várku odneste jinam nebo se s ní vraťte za pár dní.
Pokud si nejste jistí, nejprve si vyhledejte odborné informace. Je to lepší, než si lámat hlavu nad tím, jestli jste zvířátkům spíš neuškodili.
Nikdy nic neházejte do ohrad ani koním ani jiným zvířatům, bez domluvy s majitelem.
V LESE
Krmení vždy noste ke krmelci a nerozhazujte ho různě po lese. Díky tomu má myslivec kontrolu nad množstvím a stavem krmiva a může to nevhodné odstranit.
Mezi vhodné potraviny patří například jablka, hrušky, mrkev, brambory, řepa, kaštany, kukuřice, žaludy nebo seno.
Pečivo můžete přinést pouze v malém množství a dobře usušené, nalámané na malé kousky a hlavně bez náplní a neochucené. Nikdy nenoste pečivo, pokud nemrze nebo se očekává obleva, velmi rychle se kazí.
Pokud máte doma připravené větší množství jakéhokoliv krmiva, místo ke krmelci ho zaneste rovnou myslivci nebo správě lesa, aby ho mohli dávkovat postupně.
U VODY
Mezi vhodné potraviny patří například hrách, cizrna, kukuřice, oves, pšenice, žito, saláty, listová zelenina nebo vařené brambory.
Pečivo by mělo být na malé kousky a samozřejmě v malém množství, neochucené a bez náplní. Nikdy nenoste pečivo úplně čerstvé, ale hlavně ne suché a tvrdé. Ostré hrany takových kousků pečiva mohou vodním ptákům poranit jícen.
NA ZAHRADĚ
Krmítko pro ptáčky musí být hlavně bezpečné. Ať u koupeného nebo pokud budete vyrábět, dávejte pozor na ostré hrany, vyčnívající hřebíky a tak dále. Umístěno by mělo být tak, aby se k němu nedostali predátoři jako například kočky, dál od kmene stromu nebo na hladké tyčce.
Krmítko je potřeba pravidelně čistit od zbytků potravy a trusu.
Nikdy nenechávejte krmítko prázdné. Ptáčci se naučí k němu lítat a pokud v něm nenajdou potravu, už nemusí včas najít jiný zdroj a může je to stát život. Založit si krmítko na zahradě je proto veliká zodpovědnost.
Můžete doma vyrobit závěsné koule. Nemusí být nutně lojové, posouží i dezodorovaný kokosový olej. Ten na rozdíl od loje nezapáchá a domácí výroba tak bude příjemnější.
Pokud už budete koule kupovat, vynechte ty zabalené v plastové síťce. Ptáčkům se do nich můžou zamotat nožky a navíc je to úplně zbytečný odpad. Dá se pořídit speciální zásobník, nebo kouli jednoduše pověsit za provázek.
Vhodná potrava jsou například různá semínka, ořechy, sušené neslazené ovoce, ovesné vločky, proso, strouhaná mrkev nebo vařená rýže.
Pokud se rozhodnete zvířátkům přilepšit, stavte se u nás v Nebalenu a my vám rádi poradíme. Můžete u nás zachránit povadlou zeleninu, ovoce a staré pečivo nebo nakoupit semínka, ořechy, obiloviny a luštěniny. Kaštany si však budete muset nasbírat sami :-)
Marťa
vedoucí pobočky v Nuslích