Přehledný průvodce kompostováním
Kompostování je přírodní, člověkem řízený proces, při kterém se přeměňuje biologický odpad (dále označen jako bioodpad) na kompost neboli organické hnojivo. To vše se děje za přístupu vzduchu díky působení mikroorganismů (např. bakterií) a makroorganismů (např. brouků).
Věděli jste, že kompostování v České republice má téměř nejstarší tradici v Evropě? Na našem území totiž byla první kompostárna s řízenou technologií zavedena již v r. 1912.
Proč kompostovat?
Z analýz odpadů vyplývá, že bioodpad tvoří největší část směsného komunálním odpadu, tedy černé popelnice. Takový bioodpad skončí zpravidla na skládce či ve spalovně. Přitom ho je možné efektivně zpracovat už na místě vzniku a získat tím cenný materiál. Protože již naši předci věděli, že kompostování je důležité z důvodu udržení úrodnosti zemědělské půdy s cílem dosažení soběstačnosti státu ve výrobě potravin. Navíc pokud si bioodpad zpracujete na místě vzniku, ušetříte tak část uhlíkové stopy, která vzniká při převozu odpadu.

Co patří a co nepatří do kompostéru
Do kompostéru patří veškerý bioodpad, který vzniká v domácnosti a na zahradě. Pokud chcete docílit kvalitního kompostu, přidávejte co nejrůznorodější materiál. Do kompostéru nepatří (neplatí u elektrického kompostéru) zbytky živočišného původu, s výjimkou prázdných skořápek od vajec. Buďte opatrní také s vařenou stravou, v menším množství do kompostéru přijít může, nicméně je důležité je přidávat v malých množstvích a míchat je se suchým a savým materiálem.
Co do kompostéru patří je organický materiál za zahrady (např. tráva, listí, květiny, plevel, shnilé ovoce a zelenina, rozdrcené dřevo, kůra stromů), dále Vaše zbytky z domácností (např. skořápky z vajec a ořechů, studený popel z čistého dřeva, ruličky od toaletního papíru, papírové kapesníky a ubrousky, nebarevné kartonové krabice – menší kousky, zemina, menší množství rostlinných jídel a chleba, zbytky z ovoce i zeleniny – i citrusových slupek, trus býložravých zvířat, vlasy.
Co do kompostéru nepatří jsou živočišné produkty (až na skořápku od vajec), velké množství vařené stravy, nerozložitelný materiál (např. sklo, plasty), barevný potištěný papír, výkaly masožravých a nemocných zvířat, lakované a natřené dřevo, barevný potištěný papír, piliny a zbytky z dřevotřísky.
Jak kompostovat
Co můžete kompostovat již víte a z jakých možnostech si vybrat již také. To samo o sobě nestačí. Přinášíme 4 tipy, které další věci si ještě ohlídat.
Dejte si pozor na:
- správnou velikost materiálu (čím menší, tím lepší)
různorodost materiálů (přidávejte a míchejte vyváženě různé složky, tedy kombinujte dusíkaté materiály, které jsou spíše mokré s těmi uhlíkatými, které jsou sušší)
dostatečný přístup vzduchu (kompostér musí mít větrací otvory)
vlhkost (při nedostatku vlhkosti se proces zpomaluje či plně zastaví, naopak při nadměrné vlhkosti materiál hnije a zapáchá).

Druhy kompostování
Možností, jak kompostovat je mnoho, různé možnosti se vám naskytují, např. podle toho, kde bydlíte či pracujete. Základními formami kompostování jsou:
domácí kompostování (např. v rodinných zahradách), viz níže
komunitní kompostování (např. u škol, na sídlištích, či zahrádkářských koloniích), je založeno na spolupráci občanů či určité komunity, příkladem je např. sídliště na Praze 7, kde naleznete komunitní kompostéry.
centrální kompostování (neboli zemědělské a průmyslové kompostování), zpravidla ho provozují soukromé podnikatelské subjekty, obce či technické služby obce, musí být v souladu s legislativou a předpisy.
Možnosti kompostování
1) Domácí kompostování
V rodinných zahradách: Je nejlevnější a nejjednodušší zpracování bioodpadu z domácností. Z hlediska hierarchie nakládání s odpady se jedná o předcházení vzniku odpadů, jak tomu je i v případě bezobalového nakupování.
Na zahradě můžete kompostovat např. v kompostovacích silech (ty je možné si jednoduše vyrobit z dřevěných prken), rotačních kompostérech, kompostovacích boxech či zahradních kompostérech. Pokud byste měli zájem o zahradní kompostér, zkuste se zeptat u Vás na obecním či městském úřadu, zda samospráva neuvažuje o pořízení kompostérů pro občany. Některé samosprávy využívají pro tyto účely dotačních titulů, v rámci kterých můžou občané získat kompostér zcela zdarma.
Vermikompostování: Jedná se o kompostování pomocí žížal (zpravidla se jedná o kalifornské žížaly), které je posuzováno jako jedna z finančně nejdostupnějších variant kompostování v bytě. Tento způsob je vhodný pro osoby, jež chtějí předcházet vzniku odpadu a jsou ochotni tomu věnovat potřebný čas. Výsledkem vermikompostování je vysoce kvalitní substrát, jež lze využít např. pro pěstování na balkonech. Vermikompostér si můžete pořídit či sami vyrobit.
Elektrické kompostování: Je způsob, jak v elektrickém kompostéru zpracovat všechny kuchyňské odpady z domácností či a stravovacích zařízeních včetně těch živočišného původu. Podmínkami pro jeho využití je umístění ve vnitřních prostorech a připojení k elektrické energii, dochází k redukci odpadu o 90 % a přeměně na hygienizovaný substrát již za 24 hodin.
2) kompostování v práci
Pro kompostování můžete využít stejných možností jako bylo uvedeno v bodě 1. Kompostovat můžete určitě i v práci, a tak si nejprve promluvte s Vaším vedením či oddělením, které podobné záležitosti má na starosti. Nemusíte na to být sami, zkuste si najít kolegy, kteří Vás podpoří. Buďte iniciativní, věnujte tomu svůj čas a věřte, že se Vám může podařit nadchnout tím i své skeptické kolegy. Pokud tomu stále nevěříte, připravili jsme si pro Vás pár příkladů, kde to funguje ke spokojenosti všech a kterými se můžete inspirovat:
Zahradní kompostér používá např. Institut cirkulární ekonomiky i my v Nebalenu, pokud máte venkovní travnatou plochu, je to ideální řešení. Nezabírá Vám totiž místo vevnitř, údržba je poměrně nenáročná a jako bonus se dostanete na čerstvý vzduch. Vermikompostéry zavedla např. ve svých kancelářích Kofola, a těší se velké oblibě, protože se z žížal staly domácí mazlíčci a také to celý tým spojuje. Elektrické kompostování je skvělá možnost nejen do jídelen, protože navíc dokáže zpracovat zbytky živočišného původu. Naleznete je např. i ve školkách i školách nejen po Praze. Firma JRK používá pro své kanceláře kompostér Biolan, který vypadá podobně jako popelnice, a tak ho můžete umístit téměř kamkoliv, díky tepelné izolaci zrychluje kompostovací proces.
Pokud nemůžete kompostovat ani vermikompostovat, alternativou je svoz popelnic na bio odpad. O tom ale zase někdy příště.