Nová kategorie antivirového respirátoru
Epidemie koronaviru zasáhla mnoho firem, z nichž některé se pustily do inovativního vývoje ochranných prostředků. Maďarská firma KC Struktur vyrábějící zvukotěsné okenní a dveřní systémy zaoceánských lodí v nucené přestávce vyvinula antivirovou masku, která se ukázala být natolik inovativní, že ji nebylo snadné ani certifikovat. Stavební technik a designér Botond Csősz a lodní a strojní inženýr Miklós Kállai vyvinuli respirátor proti virům, který je v současné době na světovém trhu jedinečný a v uplynulých dnech získal další mezinárodní certifikát.
Masky dostupné na současném trhu totiž chrání buď uživatele, nebo jeho okolí. Obě strany najednou většinou ne, přestože vzhledem k pandemii by takový požadavek byl zřejmý. To dalo vzniknout respirátoru KC, který obdržel certifikaci podle kategorie COVID-19 zavedené Světovou zdravotnickou organizací pro klasifikaci masek během epidemie.
„Nejprve jsme tiskli měkké masky na 3D tiskárně, ale nebyly pohodlné,“ vypráví Csősz o začátcích. „Postupně jsme vytvářeli správný tvar, dokud jsme se nedostali k té verzi, která se pokožky dotýká pouze na malém povrchu, je pohodlná a lze ji nosit dlouho. Štvaly nás jednorázové roušky, které zahlcují planetu odpadky, chtěli jsme vytvořit něco kvalitního, trvanlivého.“ Chyběl však důležitý prvek: Jaký filtr do masky vložit?
„Zkoušeli jsme všechno, co se nám dostalo pod ruku. Od pylového filtru přes průmyslový HEPA filtr až po kosmetické filtry. Nejlépe se nakonec osvědčily antivirové filtry používané v dýchacích přístrojích a ventilátorech v nemocnicích. Filtry jsme testovali certifikovaným laserovým měřicím přístrojem s rozlišením od 10 do 0,3 mikrometrů. Při testování dobře známých respirátorů FFP je u testů dolní hranice 0,5 mikrometru, tj. průchod částic menších než 0,5 mikrometru se nesleduje, ačkoli to může být až desetinásobek velikosti koronaviru,“ vysvětluje Csősz odborné pozadí měření.
Samozřejmě z toho nevyplývá, že tudy vir projde bez překážek. Ten cestuje zachycen na částicích a kapénkách, které jsou obvykle větší. Mohou však měřit i pouhou 0,1 mikrometru, což většina měřicích přístrojů ani nezaznamená. Přesto se mohou ve vzduchu vznášet několik hodin a přenášet vir s sebou. Tyto částice vznášející se ve vzduchu prokázala řada studií.
Provedená měření byla pozoruhodná: „V jedné kavárně jsme testovali částice o různých velikostech, uvedu jen velikost nejbližší k velikosti koronaviru a částic, na kterých je přichycen. Přístroj zaznamenal 60 000 částic o velikosti 0,3 mikrometru, z nichž dvě třetiny (!) prostoupily látkovou rouškou, chirurgickou maskou pak 15 000 a respirátor FFP-2 jich propustil jen 673. K našemu překvapení při testování filtru použitého v respirátoru KC ukazatel vykazoval až do konce testování hodnotu 0, až během druhého testu jsme naměřili pouhých 35 kusů z 60 000.“ Antivirový filtr je tedy asi 20krát účinnější v ochraně proti koronaviru oproti respirátoru FFP-2.
Hodně však záleží i na způsobu těsnění respirátoru, na tom, jak maska k obličeji přiléhá. V případě respirátoru FFP-2 vstupuje 11 % vzduchu ze stran a zespodu bez filtrace, u chirurgických masek se to ani neměří. Designéři respirátoru KC věnovali mimořádnou pozornost tomu, aby zvolený tvar a materiál dokonale těsnily.
„S naší maskou jsme se dostali do certifikačního bludiště, neboť pro kategorii antivirového respirátoru dosud neexistovala certifikace.“ I to se ale pomalu mění a na doporučení Světové zdravotnické organizace se objevila kategorie ochranných masek COVID-19. Respirátor KC Mask nedávno získal certifikát odpovídající této kategorii. Dle měření přední zdravotnické a mikrobiologické kliniky Nelson Laboratories činí jeho filtrační účinnost na viry a bakterie 99,98 %. Díky dvěma získaným certifikacím se nová maska může uvést na trh EU.
Testování prototypu ve zdravotnictví ukázalo, že během celé směny je pokožka obličeje namáhána skutečně méně než s jinými maskami, zároveň však poskytuje větší ochranu, neboť výměna vzduchu tam a zpět probíhá výhradně přes antivirový filtr. Celkově vzato je maska dokonce finančně výhodnější než jednorázové respirátory. Filtr snese 24 odpracovaných hodin, takže ho stačí vyměnit jednou za tři pracovní dny nebo po dvou delších směnách. Jednorázové masky FFP tolik nevydrží, takže jsou celkově nákladnější a vytváří velké množství kontaminovaného odpadu.
Respirátor FC Mask se v únoru uvádí také na český trh s pořizovací cenou o 21 % nižší díky nulové sazbě DPH, která platí do 3. dubna 2021.
Naše obchody a e-shop jsou jedním z prvních míst, kde je můžete pořídit.