Může se zdát, že vir COVID-19 bylo a je něco co nás na lokální a globální úrovni rozděluje či naopak spojuje. Tento článek se věnuje především kontextu (korona)viru a životního prostředí.
Možná jste již zaznamenali, že pandemie má v jistých směrech pozitivní dopady na životní prostředí, především co se týče poklesů emisí CO2, které se projevily na čistším ovzduší. Změna byla někde znát již po 10 dnech (viz satelitní snímky), přestože dle většiny odborníků se jedná spíše o efekt krátkodobý, tak nám to ukazuje reálně dosažitelný stav, kam lze dojít i za kratší časový úsek. To platí za předpokladu, že naše společnost změní spotřební chování, což můžeme dělat krůček po krůčku v každém dni i mimo pandemii. Čistšího ovzduší bylo docíleno např. díky úbytku dopravy (především té letecké, lodní, automobilové) a lidé začali více jezdit na kole či chodit pěšky, velký efekt mělo i snížení výroby – především těžkého průmyslu. Dle odborníka působícího v OSN prof. RNDr. Ivana Holoubka, CSc. tato situace pomůže v uvědomění, že ne všude musíme létat a jezdit. Mnoho pracovních setkání lze dělat např. online, a pokud to zvládnou v OSN, je reálné, abychom to zvládli i my. Můžeme tuto krizi brát jako příležitost. Dle Matta Mellena, zakladatele Ecohustleru, je nejlepší prevencí pandemie změna našich současných ekonomických, potravinových a dopravních systému za jiné, které dají přednost přírodě a planetě. Tedy nikoliv izolace, umývají rukou a nošení obličejové masky.
Dle studie amerických odborníků existuje spojitost mezi sílou znečištění ovzduší a vyšší mírou úmrtnosti. Dlouhodobé vystavení znečištěnému ovzduší zvyšuje pravděpodobnost smrti na covid o 15 %, tak to není jen s koronavirem. Pokud poodstoupíme od této pandemie, dle zprávy Globální aliance pro zdraví znečištěné ovzduší bylo v r. 2017 důsledkem 8,3 milionu předčasných úmrtí. Bylo to více než příčinou kouření (6,6 mil.), HIV, malárií či tuberkulózou (2,4 mil.) V ČR znečištěný vzduch předčasně způsobí cca 11 000 úmrtí ročně. Znečištěné ovzduší je problém, o kterém se hovoří dlouhá léta, nejen kvůli environmentálním dopadům, ale také značnému vlivu na ekonomiku, protože zvyšuje náklady na zdravotní péči.
Pocítili jsme úbytek svobody, nejistotu a také povinnost nošení roušky. Zatím jsme povinni na vyčleněných místech nosit roušku už několik měsíců. Otepluje se a většině z nás to je ještě méně příjemné než předtím. Co když to koronavirem neskončí?
Co když naše konzumní chování způsobí, že se naše ovzduší zhorší natolik, že se nošení roušky pro nás stane běžnou součástí každého dne jako je tomu v mnohých asijských státech?
Tato doba nabídla nějaký čas na prozření, na nahlédnutí do našich hodnot a našeho chování. Jak toto souvisí s životním prostředím? Představte si, že pokud budeme žít stejným způsobem života jako dnes, je možné, že nás nošení roušky nemine kvůli zhoršenému stavu životního prostředí. V dnešní době spotřebováváme zdroje naší planety třikrát rychleji, než je dlouhodobě udržitelné. Důvodů je několik – to jakou mírou žijeme konzumně – to co jíme, jakým způsobem se dopravujeme a také jak nakupujeme. Všechna tato rozhodnutí včetně dalších ovlivňují vaší uhlíkovou stopu, tu si můžete vypočítat např. zde http://www.uhlikovastopa.cz/kalkulacka.
Co je tedy pro planetu dobré? Dle studie srovnání dopadů lidského chování na životní prostředí zkoumající konkrétně veganství X zero waste x cyklisté (nevyužívání automobilové dopravy) víme, že za největší úsporou kg C02 si stojí veganství, poté život bez odpadu a nakonec vliv formy dopravy. Pravdou je, že každý krok se počítá a pokud chceme pomoct našemu životnímu prostředí, nemusíte být nutně bezodpadový vegan, co se přepravuje jen vlastními nohami. Stačí např. pro začátek omezit naše spotřební chování – můžeme o 1 den v týdnu méně jíst maso, pracovat na snížení produkce obalů nakupováním v bezobalovém obchodě, častěji chodit pěšky, jezdit na kole či využívat hromadou dopravu místo automobilové dopravy. Jsou další možnosti, kterými můžete vaší uhlíkovou stopu změnit, např. i výběrem dodavatele energií. Pokud byste si chtěli vyzkoušet bezobalový nákup, rádi Vám vše vysvětlíme a ukážeme u nás v Nebalenu.
ZDROJE: